portfolio

Projekty stron i wszystko o projektowaniu stron www , trendy, nowości, inspiracje z web design

Biblioteka web designera

// 19 marca, 2010 //

web design

Wiosna idzie, a wraz z nią…. grypa. Uziemiony postanowiłem zrobić trochę porządków w biblioteczce webmastera. Wziąłem się za książki z dziedziny – projektowania. Większość literatury jest w języku angielskim, ponieważ literatury w języku polskim po prostu nie ma. Oprócz wyjątki – biblii typograficznej pt.:” Kompletny przewodnik po typografii”. Oto te lepsze pozycje i warte uwagi:

  

1) Design Elements – A Graphic Style Manual

design-elements-a-graphic-style-manual

Podstawowa pozycja dla projektanta, zawiera kompletny przewodnik po całym procesie projektowym . Tłumaczy podstawy pracy z kształtem, kolorem, typografią, kompozycją i siatką. Absolutna postawa w graphic design, który bardzo łatwo można przenieść na grunt web designu.

  

2) Layout WorkBook

layout-workbook

W tej pozycji znajdziemy większość informacji na temat tworzenia prosty i zaawansowanych layoutów, od projektu ulotek po projekty stron www. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dobrze zaprojektować layout, to jest ta pozycja.  Wzajemny stosunek proporcji, wielkości segmentów siatki, typografi i ułożenia, to mniej więcej skrót treści książki.

  

3) Design Evolution – Theory into Practice

design-evolution-theory-into-practice

Ta pozycja to praktyczny przewodnik po budowie, projektowaniu projektów. Nie tylko posiada dobre przykłądy designu, ale również pokazuje kompleksowość i złożoność procesu projektowania.  Książka po wstępie teoretycznym podzielona jest na rozdziały prezentujące żywe przykłady pełnego procesu projektowego dla różnych marek.

  

4) Typography Workbook

typography-workbook

Typography Workbook – to kompletny przewodnik po typografii – w każdym jej aspekcie. Książka dobra, aczkolwiek nie rewelacyjna.  Warto przeczytać, aby pogłębić wiedzę typograficzną.

  

5) Making and Breaking the Grid

making-grid

Dla projektantów pracujących w prawie każdym medium – layout to najważniejsza rzecz.  Efektywny layout to podstawa wizualnej komunikacji pozwalająca zatrzymać użytkownika jak i przekazać mu informację.  Pozycja ta zawiera przeróżne metody podejścia do siatki (grid), aby stworzyć niepowtarzalne layouty. Zaczynając od podstawowych siatek, kończąc na zaawansowanych, fikuśnych dziełach. Pokazuje jak tworzyć siatki oraz jak je robić tworząc nie konwencjonalne elementy.  Każdemu, kto chce pogłębić swoją wiedzę polecam.

O autorze postu:

Stripes - to blog o projektowaniu - design. Zawiera artykuły stanowiące inspirację jak i porady z zakresu web design, ilustracji, projektowania graficznego oraz ciekawe reklamy kreatywne. Piszemy również o metodach projektowych oraz inspirujących stronach www.

Kolejne posty

Powrót do góry

Ostatnio dodane

Alivia kampania – wygraj z rakiem

Platige Image wraz z współpracą z Saatchi&Saatchi/Interactive Solutions pokazało swój kunszt i klasę. Tym razem w nowej reklamie kampanii Alivii – fundacji onkologicznej, która zachęca

/ czytaj więcej

Darmowe czcionki #5

Wraz z wiosną wracamy do cyklu o typografii – darmowe czcionki . Tym razem kilka wyselekcjonowanych krojów z polskimi znakami w sam raz do nowych

/ czytaj więcej

Web design – inspirujące strony #3

Nowy miesiąc to najlepszy czas na nowe inspiracje – kolejny w cyklu web design inspiracje. Garść pomysłów i rozwiązań stosowanych przez innych twórców. Szczypta inspiracji

/ czytaj więcej